Минстър Пътеводител за посетители

Минстър Пътеводител за посетители

Всяка неделя от 11 часа има служба на сутрешната молитва или на Светото причастие.

Добре дошли в Челтнъм Минстър. Благодарим Ви, че ни посетихте, надяваме се да се насладите на времето си тук.

Вие стоите в най-старата сграда в Челтнъм. Християните се покланят тук повече от 800 години. Това е енорийската църква за Челтнъм и стана министър през 2013 година. "Минстър" е почетно звание, давано на църкви с особено значение в Англия. Това ръководство ще ви отведе на обиколка на църквата, изследвайки историята, както и ще ви помогне да помислите за собственото си пътуване на вярата.

Минстър Пътеводител за посетители

  • Въпреки, че изглежда много стар, това е Викторианска репродукция на древен съд. През 1859 година, когато църквата е била затворена за реставрация, оригиналният съд е бил преместен в Слънчевата страноприемница (сега разрушена) на главната улица в Челтнъм. където той се е използвал за поене на коне.

    Съдът се пълни с вода по време на водно кръщение. Близо е до вратата, за да представлява поемане на пътешествие – баптизмът или кръщаването бележи началото на доживотното пътешествие на вярата на последователите на Исус.

  • Библията ни казва, че Исус споделя храната Си с хората. Тук виждаме Исус да вечеря с най-близките си приятели, дванадесетте ученика, през нощта преди да умре на кръста.

    По време на тази специална Пасхална трапеза Исус благославя хляба и виното и казва на учениците, че тези два елемента представляват Неговото тяло и Неговата кръв. Християните вземат Господна трапеза по време на служба, за да си спомнят, че Исус умря, за да ги спаси от греха и от смъртта.

    Можете ли да намерите Юда Искариотски, ученикът, който предаде Исус? Той има тъмно кафяв ореол.

  • Представлява сърцето на сградата. Можете ли да си представите хилядите хора, които са влизали тук по време на значителни събития в живота им. Кръщенета, сватби, погребения…

    Помислете си само колко много молитви са изречени.

    Защо не застанете тихо за момент и почувствате мира в църквата Минстър.

    Не е за учудване защо толкова много хора са идвали през вековете да прекарат време с Бог.

  • Този прозорец показва Исус, възнасящ се на небето от Елеонския хълм край Ерусалим.

    Възкръсналият Исус казва последно сбогом на учениците си и се връща при Бог Неговия Отец. Двамата ангели обещават, че един ден Исус ще се завърне.

    Християните с нетърпение очакват деня, когато Исус ще се върне отново, за да приведе в праведност всичко, което е грешно.

    Можете ли да забележите отпечатъците, които Исус е оставил?

  • Първоначално е бил покрит вход и коридор към църквата. Погледнете красивия таван – можете ли да видите втъканите модели, които изглеждат като звездите? Този вид таван произлиза от Средните векове – можете ли да си представите колко дълго време е отнело на зидаро-мазачите, за да създадат това? Можем да го видим като техен начин за прослава на Бога.

    „Когато се замисля за небесата, дело на твоите пръсти, за луната и звездите, които ти постави на мястото им, то какво е един простосмъртен та да го помниш, човешки същества, за да се грижиш за тях?

  • Над старият баптистерий се намира стая, до която се достига през външни спираловидни стълби. Смятало се е, че първоначалната `и цел е била да приютява духовни лица на посещение – вероятно доста студено и ветровито място за престой! През 1729 година тя започва да помещава училище „Синьото палто“, благотворително училище за бедни деца (учениците са носели синя униформа). Челтнъмското училище се създава за пръв път през 1863 на главната улица на града след като местния благодеятел, Джордж Таунсенд, оставя £4.00 годишно „за обучение на бедни деца да четат и пишат“.

    През 1847 година училището се премества в сграда на улица Девоншир, която по-късно през 1993 година е превърната в жилищна сграда.

  • Флагът със звезди и ленти датира още от Втората Световна Война. Било е подарено на църквата от Старши Лейтинант Джон С.Е. Лий от армията на Съединените Щати и неговия персонал, който е бил позициониран в Челтнъм по време на войната и заедно са посещавали църковни събрания в Минстър.

    Вторият флаг е полковият стандарт на 9-ти Батальон на Глостърския полк и носи честа на битка от Първата Световна Война. Батальонът е бил разквартируван в Челтнъм през зимата на 1914 година преди да започне битка във Франция и на Балканите.

    Знамето, висящо между тях е проектирано и бродирано за събранието на църковните лидери, провело се в Челтнъм през 1928 година.

    Гледайки предметите, напомнящи за война, Вие може би ще пожелаете да кажете молитва за мира днес в света.

  • Този прекрасен прозорец изглежда перфектен, но има нарочна грешка в шарката, която да ни напомня, че единствено Бог е перфектен.

    Можете ли да забележите грешката? Тя е в най-малките квадратчета, които обграждат централните осем панела.

    В средата на този прозорец се намира агне, прободено с меч. В Библията Исус е описан като агне, което е било пожертвано. Една картина, която представя жертвата, която Исус направи, когато умря на кръста, така че на нас да може да ни се простят грешките, които правим.

    Думите в осемте панела, обкръжаващи агнето идват от Откровение, последната книга от Библията:

    „Достойно е агнето, което беше заклано, да получи власт, богатства, мъдрост, сила, чест, слава и благословение. Амин“ (Откровение глава 5, стих 12)

  • Тук Вие стоите под кулата и заострения връх на църквата – една от най-старите части на сградата. Върхът на този шпиц е 167 стъпки или 51 метра над етажа на църквата.

    Ако погледнете нагоре, Вие ще можете да видите кръгъл отвор на тавана – той се използва за окачване и сваляне на камбани от камбанарията.

    В кулата има 13 камбани. Те са били излети през 2017 година. Най-голямата камбана, тенорът, тежи малко над тон. Седем от старите камбани датират от 1823 година и са рециклирани, за да се направят нови камбани. По традиция, камбаните известяват на хората кога се състои службата. Те все още се бият в неделя сутрин.

  • Аналой е бюро за четене, на което Библията се поставя, докато се чете по време на служба.

    Подобно на тази, те често са във форма на орел с разперени криле. Това е казано с цел да представлява Йоан, апостолът, един от писателите на четирите послания.

    Ако слушаме, то Бог ни говори чрез Библията.

    „Твоето слово е светилник на нозете ми и виделина на пътеката ми“ Псалом 119, стих 105

  • Това е най-дългият паметник в църквата. Служи за възпоменание на капитан Хенри Скиликорн, който е развил Челтнъм като спа град. Той е служил като църковен настоятел по време на два мандата. Той също е бил активен член на енорийския съвет като е помагал на свещеника в управлението на църквата.

  • Франсис Клоуз е бил назначен като служител в църквата Света Мария (сега Минстър) през 1826 година и е служил в продължение на 30 години. Бил е известен проповедник и видна евангелска и много противоречива фигура. По негово време създава четири църкви, четири училища и колеж за обучение на учители, който по-късно става част от Университета в Глостър. Но той също така е бил отявлен опонент на алкохола, тютюна, театъра и конните състезания. През 1829 проповедта му за злото в конните състезания възбужда толкова строга опозиция, че събранието за състезанията се прекъсва. Преди още събранието да се проведе следващата година, главната трибуна на хиподрума се изгаря до основи.

  • Това е най-старата месингова плоча в църквата и представя образите на съдия Уилям Гревил и неговата съпруга Марджори. Уилям е бил рицар и е държал имения и земя в Арл Корт в Челтнъм. Той умира на 11-ти март 1513 година по време на царуването на Хенри Осми. Уилям оставя имущество чрез завещание, което възлиза 25 шилинга на година за разпределяне на хляб за гладните.

    Ако погледнете внимателно, можете ли да видите колко синове и дъщери Уилям и Марджори са имали?

  • Това е, където хлябът и виното се споделят по време на Господна трапеза. Исус каза на последователите си да споделят хляба и виното като възпоминание, че Той умря, за да ни спаси от греха и смъртта.

    Погледнете от дясно на масата – можете ли да видите малкия каменен леген/мивка в стената? Датира от 1350 година и се нарича къпален басейн. Това е, където чашата и чинията, използвани при Причастието са мити.

    Веднага до къпалния басейн има каменна пейка, където проповедниците са можели да седнат и да почиват по време на дългите църковни служби.

Купіль
Вікно Тайної Вечері  Чи помітили ви Юду Іскаріота, учня, який зрадив Ісуса? Він має темно-коричневий німб.
Вікно Вознесіння
Кімната старої школи
Штандарти
Вікно-троянда
Дзвони і вежа
Кафедра
Френсіс Клоуз
Меморіал Ґревіля
Високий стіл

Ето, вече сте към края на тура, вероятно бихте желали да се спрете за няколко момента, да седнете и да почивате в мира и тишината на молитвения капел. Може би желаете за запалите свещ или да напишете молитва.

Исус каза: “Елате при мен всички отрудени и обременени и Аз ще ви дам почивка.“

 Матей глава 11, стих 28

Времева линия

  • Имало е църква в Челтнъм и вероятно е била, където е Минстър днес.

  • В книгата по вписвания църквата в Челтнъм е имала няколко свещеника и 45 декара земя. Земята е притежание на Сайрънсестърското абатство.

  • Монасите от Сайрънсестър възобновяват църквата. Тяхната работа поставя основата на сегашната сграда.

  • Страничните крила на църквата, северният покрит вход и каменната зидария на прозорците са добавени.

  • Унищожаването на манастирите от Хенри Осми прави Сайрънсестрското абатство да бъде разрушено. Земята, на която Минстър стои се дава под наем от Короната на Сър Хенри Джернингъм, който от своя страна е дава под наем на фермер,

    Томас Хигс. Той обаче е бил небрежен по отношение на грижата си към църквата.

  • Църквата е била занемарена и църковните настоятели са докладвали „източната част на църквата с олтара е в руини и разруха“.

  • Заможен лондонски търговец сър Баптист Хикс купува земята и правото да назначава служители. От своя страна, той дава това право на Колежа Исус в Оксфорд. И то остава в правото на колежа до 1812, когато се предава на Джоузеф Пит. Той тогава продава правото на назначаване на негово преосвещенство Чарлс Симеон през 1816 и Симеоновия Тръст го държи до ден днешен. Пит, на когото се дължи развитието на Питвил Парк и заобикалящата го среда, продава повечето от църковната земя за строителни цели. Неговите наследници продават източната част на църквата с олтара и правото на десятъка на адвокатска фирма.(Виж 1861)

  • Подробна инвентаризация на църквата в Челтнъм е рапортувала „дом на енорийски свещеник с външни пристройки, голям склад за зърно, постройка за волове, конюшни, голямо езеро, градина и малка овощна градина.“ Имало е 224 декара земя с ливади също.

    Сър Франсис Бейкън става наемател и продължава да я дава под наем на семейството на Хигс. Въпреки че те са изкарвали по 400 паунда на година от земята, те са плащали на двама служители възнаграждение от 10 паунда на година, за да поддържат църквата. Ниското възнаграждение не е привличало служители, които са били високо начетени. Епархията изисква увеличение, тъй като хората нито са били правилно обгрижвани, нито правилно обучавани. Спорът между фамилията на Хигс и Епархията е продължил 16 години.

    Впоследствие са се договарили 80 паунда за възнаграждението на двама служители. Робърт Уолкър, един от тогавашните служители, е бил помолен да напусне, за да предостави службата на по-учен човек. Той отказва и несъгласието му с енориашите се е внесло във Върховния Съд в Лондон.

  • Джордж Уайтфийлд и Джон Уесли посещават Челтнъм. Те я посещават няколко пъти, като всеки път им се отказва правото на достъп до енорийската църква, затова те проповядват навън на множество тълпи.

  • Крал Джордж 3-ти, кралица Шарлът и три от техните дъщери посещават Челтнъм, за да се възползват от лечебната вода. В първата неделя кралската група идва да се поклони в църквата, но хорът се стъписва, така че не може да пее. Той се справя по-добре през следващата неделя по време на кралската визита. Не е имало орган в църквата. Успяло е да се намери много добър басов певец, за да подкрепи хора.

  • Енорийската църква вече не е достатъчно голяма, за да побере растящото население в Челтнъм и още четири църкви се построяват: Света Троица, Свети Яков, Свети Йоан и Свети Павел. В три от тях хората или са плащали годишна такса или един шилинг за едно място – това би било 4.75 днешни паунда. Свети Павел, за разлика от другите, се построява от дарения и става свободна църква и „бедните могат да бъдат сигурни, че са добре дошли“

  • крива се, че сводовете в църквата са нехигиенични, балконите опасни и подпорните стени на кулата са пропукани. Църквата се затваря. Временна църква от гофрирано желязо се построява, където сега се намира църквата Свети Матей. Балконите се премахват, сводовете се запечатват и подът се покрива с 9 инчов бетон. Нови пейки се внасят и Енорийската църква отваря наново врати за хваление през 1861 година. Паството обаче е многобройно за побиране в сградата. Дъщерна църква Свети Матей се построява на улица Кларънс.

  • Преподобният Едуард Уолкър е бил свещеник и купува енорията. Това означава, че той е първият енорийски пастор на Челтнъм. Паството сега е твърде голямо за сградата. Временната църква се заменя със Свети Матей. Това става през 1879. Енорийският свещеник преподобни Канон Бел иска Св. Матей да се превърне в енорийска църква вместо Света Мария. Предложението му се среща силна съпротива и той не е в състояние да продължи с промяната.

  • В неделя на 3-ти февруари Енорийската църква се титулува в Челтнъм Минстър от архиепископа на Глостър Майкъл Пърам. (Минстър от английски манастирска църква). За превръщането на енорийската църква в манастирска църква архиепископ Майкъл казва: “Тя е абсолютно идеално разположена да бъде в религиозното сърце на целия град, а не само в нейната енория“.